Vražedné stíny

Česko, 2022, 91 + 88 min

Režie a scénář: Jiří Svoboda
Hrají: Ondřej Vetchý, Martin Finger, Tomáš Töpfer, Miroslav Donutil, Tereza Hofová, Filip Blažek, Jan Dolanský, Marek Vašut, Andrea Pomeje, Tomáš Dastlík a další

Premiéra: 20. – 27. 2. 2022 na ČT1

Poručík Alan Kreiner doprovází svého šéfa na tajnou schůzku s informátorkou. Měl by od ní dostat důkazy o kriminální činnosti, do níž jsou zapleteni i Kreinerovi kolegové. Na místě schůzky ale kromě informátorky čeká v úkrytu střelec, který by měl předání kompromitujících informací zabránit za každou cenu. Informátorka naštěstí stačí utéct, ale Alanův šéf je smrtelně zraněn. O přítomnosti tajemného střelce policie neví nebo spíše nechce vědět a Alan je vzat do vazby jako podezřelý z vraždy, protože zbraň, ze které se střílelo, byla jeho soukromá pistole. Vyšetřovatelé Generální inspekce policie manipulují s fakty a důkazy. Jako obhájce obviněného Alana se nečekaně objeví advokát Lindner, proslulý svými úspěchy v obhajobě každého, kdo mu dobře zaplatí. Paradoxně je ochoten Alana zastupovat za neuvěřitelně nízkou odměnu. Alan Kreiner se potřebuje dostat na svobodu, aby mohl prokázat svou nevinu a najít skutečného vraha. Přijme proto Lindnerovu nabídku, i když tuší, že bude muset jeho služby brzy splatit jinak. Všechno pochopí až ve chvíli, kdy se ocitne ve vile movitého bankéře Gerstnera, který si poručíka obviněného z vraždy vyhlédl záměrně… Režisér Jiří Svoboda našel v románu „Počmárané nebe“ Petry Bačovské zajímavý motiv, který rozpracoval do napínavého dvoudílného kriminálního příběhu s Ondřejem Vetchým a Martinem Fingerem v hlavních rolích.

Recenze a rozhovory

Kriminálkou Vražedné stíny se potulují Vetchý či Donutil, ale nemají co hrát

Dvoudílné Vražedné stíny mnohem spíše testují, jak moc se lze netrefit do čehokoli, co by mohlo zapůsobit na publikum a vyvolat byť stopové množství emocí.

Je tu něco shnilého, hlásí Vražedné stíny. Na detektivku málo

Podstrčené „indicie“ proti nevinnému působí tak vratce, arogantní generální inspekce tak podjatě a gang tak směšně, že se člověku  zasteskne po realismu Devadesátek.