Zločiny Velké Prahy

Česko, 2021, 11 h 3 min (10 epizod)

Režie: Jaroslav Brabec
Scénář: Petr Zikmund, Jan Drbohlav, Zdeněk Zapletal
Hrají: Jaroslav Plesl, Denis Šafařík, Jiří Langmajer, Lenka Vlasáková, Darija Pavlovičová, Sabina Rojková, Lucie Žáčková, Jiří Bartoška, Miroslav Táborský, Ondřej Malý, František Němec, Jiří Lábus, Josef Carda a další

Premiéra: 31. 1. – 4. 4. 2021 na ČT1

Zkušený rakousko-uherský kriminalista, inspektor Hynek Budík (Jaroslav Plesl), manžel šlechtičny (Lenka Vlasáková) a otec dvou dcer (Sabina Rojková, Darija Pavlovičová), se po převratu v roce 1918 stává Čechoslovákem a příslušníkem kriminální policie nově vzniklého státu. A v roce 1922, kdy se děj seriálu začíná odvíjet, se dočká i toužebně očekávaného povýšení. Má to ovšem háček: toho roku totiž z obcí, obklopujících tehdejší Prahu, vzniká sloučením takzvaná Velká Praha. A právě ta výrazně zasáhne do osudu hlavního hrdiny. Spolu se svými kolegy, inspektorem Rudolfem Havlíkem (Jiří Langmajer) a policejním agentem Martinem Nováčkem (Denis Šafařík), bude inspektor Budík zápasit se zločinem v trochu jiném prostředí, než na jaké byl dosud zvyklý.

Recenze a rozhovory

Zločiny Velké Prahy chtějí „bourat ideál první republiky“, zatím z něj spíš těží

První epizoda pracuje sice s charaktery  nebohých chudáků na pokraji žebroty, ale formálně je uhlazenější než napomádovaný knír inspektora Budíka.

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Zločiny Velké Prahy vrátil do hry eleganci

V záplavě současných krimiseriálů, které připomínají jednovaječná dvojčata či přímo klony, se Zločiny Velké Prahy příjemně odlišovaly tím, že měly vlastní styl.

Inspektor Nudík nepřesvědčil. Zločiny Velké Prahy nejsou ani dobrá detektivka, ani dobrý historický seriál

Zločiny Velké Prahy nejsou vyloženě špatné. Je to veskrze průměrná věc, která v něčem předčí výrazně horší žánrové kolegy.

Záhada pro policejního radu. Zločiny Velké Prahy by rozrušily i nebeské kriminalisty

„Nejnapínavější věc, která se tam stane, je, že se ze skříně vysypou lahve na mlíko. Oni tam totiž mají ti pachatelé všude poschovávané lahve.“

Zločiny Velké Prahy naleptávají představu masarykovské idyly

Seriál Zločin Velké Prahy vrací do žánru krimi divácky vděčné retro a hlavně filmové pojetí.

Zločiny velké lenosti. Nová detektivní série svůj zajímavý námět topí v nedůslednosti

Zločiny Velké Prahy oprašují divácky atraktivní prvorepublikové prostředí a nalézají v něm mnoho nového potenciálu. Vypravěčská i řemeslná nedůslednost však vedou k rozpačitému výsledku.

Známé tváře řeší mordy první republiky. Zločiny Velké Prahy jsou odbyté

Vzniklo dílo, které spoléhá na nepříliš bystré diváky, známé televizní tváře, nostalgii po starých časech a populární kriminální žánr.