Boží mlýny

Česko, 2021, 5 h 48 min (6 epizod)

Režie: Jan Hřebejk
Scénář: Janek Kroupa, Jan Drbohlav
Hrají: Martin Myšička, Vincent Navrátil, Eliška Křenková, Robert Nebřenský, Jiří Lábus, Matěj Ruppert, Pavel Řezníček, Jan Kolařík, Bořek Slezáček, Milan Mikulčík a další

Premiéra: 11. 4. – 16. 5. 2021 na ČT1

Seriál v režii Jana Hřebejka kombinuje thriller s tradicí české kriminální komedie. Váhy v rukou Spravedlnosti jsou někdy natolik zatíženy korupcí, že viník odejde od soudu bez trestu. Děj scenáristů Janka Kroupy a Jana Drbohlava přivádí na scénu partu mstitelů, kteří postrčí kola pomyslných božích mlýnů dopředu. Vždyť jak se zpívá ve známém spirituálu: „Chtěl bych aspoň na chvíli být mlynářem!“ Pokud nejde usvědčit vrahy, podvodníky a násilníky z činu, který spáchali, co jim nastražit past? Nachytat je na jiné jejich slabosti: na jejich pocit nadřazenosti, beztrestnosti, nepostižitelnosti, na jejich chamtivost a ochotu zkoušet stejné špinavé triky zas a znovu. Kriminální zápletky jsou kořeněny humorem a nadsázkou.

Recenze a rozhovory

Hloupé finty Božích mlýnů. Seriál Janka Kroupy působí nevěrohodně

Seriál s dobrým hereckým obsazením může chvilkami bavit toho, kdo ho chápe jako podvratný počin.

Boží mlýny nemelou pomalu, ale naprázdno

V novém detektivním seriálu se režisér Jan Hřebejk vydal od skutečných zločinů k odvážné stylizaci. Hravost a nadsázka ho však zradily.

Fajfky a falešné vousy: Boží mlýny Jana Hřebejka připomínají Mikulášovy patálie

Minisérie neustále balancuje na pomezí realismu a klukovské fantazie, v níž parta kamarádů bere spravedlnost do svých rukou a hrdinně mstí nepotrestané zločiny.

Hřebejkův komediální krimiseriál Boží mlýny je zatím veselý jako narození mrtvého telete

Proč se na takové naivní podívané plné žánrových klišé a režijní manýry musel podílet zkušený investigativní novinář Janek Kroupa?  

Boží mlýny chtějí rozšafně ulevit od privatizačních frustrací

Výsledný dojem záleží na tom, jak se povedlo u toho kterého dílu poskládat dohromady zábavné, fištrónské nebo dobrodružné příhody a výjevy. Někdy více, ale většinou spíš méně.

Boží mlýny chtějí být komediální kriminálkou, ale nechtěně připomínají spíš Čtyři vraždy stačí, drahoušku

Čím to, že natolik zkušení tvůrci jako režisér Jan Hřebejk nebo představitel hlavní role Martin Myšička neviděli, kam se projekt zvrhává?

Boží mlýny aneb když v Expozituře řádí čeští Avengers

Šestidílná série slíbila žánr krimikomedie. Ovšem z jedné strany ji sráží publicisticky pojatá tematika a z druhé krkolomnost zaměňovaná za stylovou nadsázku.