Čertoviny

Česko, 2018, 101 min
Režie: Zdeněk Troška
Scénář: Zdeněk Troška, Marek Kališ
Hrají: Jakub Prachař, Dominick Benedikt, Karel Dobrý, Oldřich Navrátil, Sára Sandeva, Richard Jaroslav Müller, Andrea Hoffmannová, Míra Nosek, Jana Bernášková, David Gránský, Radek Holub

Premiéra: 4. 1. 2018
Distribuce: Cinemart

Synopse: Hlavními hrdiny pohádky Čertoviny jsou dva nešikovní čerti Popelák a Uhelák, kteří jsou vládcem pekel posláni za trest do světa, aby do měsíce přivedli každý jednu hříšnou duši. Jejich úkol se jim však od počátku nedaří, spíše, než aby lidi sváděli k hříchům, tak jim neúmyslně pomáhají. V přestrojení za čeledíny se dostanou na statek a zdá se, že konečně budou mít úspěch. Vypočítavý sedlák totiž chce svoji dceru Haničku provdat za nafoukaného statkáře Kopyta. Hanička však miluje čeledína Jana, a aby vše dobře dopadlo, je potřeba vzít na pomoc pekelné síly.

Trailer:

Recenze a rozhovory

Troškovy Čertoviny inspiroval Anděl Páně. Postavy jsou ale podobné spíš těm z Babovřesk

Pohádka je už v základu na jednom lidském hříchu postavená: námětem totiž vcelku bezostyšně vykrádá jednu z nejpopulárnějších pohádek porevoluční éry, Anděla Páně.

Troškovy Čertoviny už nestojí ani za rozčilování

Nová pohádka Zdeňka Trošky nenabízí kromě malebnosti nic jiného

Čertoviny

V jednoduchém příběhu se sice inspirovali šumavskými báchorkami, děj však umístili do malebné a idealizované jihočeské vesnice patrně v období rozhraní 18. a 19. století.

Jak čerti škodili, až pomohli. Český filmový rok odstartovaly Troškovy Čertoviny

Jen těch 101 minut je pro ně trochu delších, než by bylo záhodno.

Omalovánková pohádka se zvířátky. To jsou Troškovy Čertoviny

Nová pohádka Zdeňka Trošky Čertoviny je ze všeho nejvíce tím, čím se v budoucnu stane, tedy položkou pro televizní Vánoce na koprodukční Primě.