Docent

Česko, 2023, 4 h 22 min (3 epizody)

Režie: Jiří Strach
Scénář: Jan Malinda, Josef Mareš
Hrají: Ivan Trojan, Marek Taclík, Ondřej Vetchý, Matěj Hádek, Tereza Ramba, Alois Švehlík, Elizaveta Maximová, Hana Barcalová, Robert Cejnar, Maria Pavlovová, Jiří Bartoň, Petr Stach a další

Premiéra: 5. – 19. 2. 2023 na ČT1

Docent Stehlík (I. Trojan) se téměř administrativním omylem dostává z policejní akademie na oddělení vražd. Padne do týmu hned poté, co kriminalisté začínají vyšetřovat brutální vraždu mladé dívky v lese u Prahy. Snaží se být užitečný jako specialista na psychologické profilování vrahů, ale na oddělení ho mají všichni za blázna, a tak ho neúprosný šéf tvrďák Šera (O. Vetchý) posadí do kanceláře s extrémně problematickou Fousovou (T. Ramba). Věří, že si navzájem znechutí práci natolik, že z oddělení odejdou. Netuší, že stejně jako jeho áčkový tým přezdívaný „Dvojčata“ (M. Taclík a M. Hádek) budou nakonec tito dva notoričtí potížisté velmi cenní nejen v kanceláři, ale i v terénu a možná, že nejen u jedné vraždy.

Recenze a rozhovory

Brutální vedro

S tím minimem, které tvůrci měli, dokázali postavit velmi koherentní svět.

Seriál Docent je jako banda šovinistických trotlů

Pro mě to je tisíckrát viděný kriminální příběh, který šustí papírem.

Úmorný Docent je vším, co nepotřebujeme od České televize. Takhle nevypadá veřejná služba, ale čistá komerce. A ještě špatná

Docent je dokonalou ukázkou prázdného produktu, jehož jediným smyslem je nahnat čísla sledovanosti.

Nastupuje Docent na vraždy, nebo na policejní akademii?

Nová serie České televize sází na českou libůstku: smát se intelektuálům.

Jinak běžnou krimi Docent zdobí příjemná dávka hravosti

Naštěstí Docent přináší jednak profesní věcnost Případů 1. oddělení, jednak jiný model týmu i vztahů než obvyklé krimisérie.

Ivan Trojan a Tereza Ramba hledají v minisérii České televize Docent sériového vraha jako Pat a Mat

Hluchá místa a další nedostatky se ale daří překrývat vedlejším postavám, které jsou pestře rozhozené a výborně obsazené.

Prokecat se k vrahovi. Detektivka s Ivanem Trojanem vás uspí

Docent láká na známé herce a příběh od osvědčeného scenáristického dua. Zoufale však postrádá napětí, spád i svěží nápady.

Je ne suis pas Jiří Strach. Otázky kolem Harveyho Weinsteina a jeho předního českého sympatizanta

Sexuální násilí se bude dít, dokud budou ve veřejném prostoru jeho hlasití obhájci. Mezi ně patří i režisér Jiří Strach.