Franta mimozemšťan

Česko, 2024, 101 min

Režie a scénář: Rudolf Havlík
Hrají: Jakub Prachař, Tereza Ramba, Vasil Fridrich, Filip Březina, Kateřina Marie Fialová, Petra Hřebíčková, Erika Stárková, Jiří Langmajer, Leoš Noha, Pavel Kikinčuk a další
Produkce: Fénix Film

Premiéra: 8. 2. 2024
Distributor: CinemArt

Poklidný život malé moravské vesnice rozbouří podivné úkazy. Jako by se na poli za obcí odehrálo něco tajemného. Místní amatérský astronom Blažej (Filip Březina) je přesvědčen, že návštěva z kosmu je tady. Jen mu to nikdo nevěří. Starosta Picek (Vasil Fridrich) má zrovna spoustu práce s dotacemi a zdejší policistka Marková (Erika Stárková) rozjíždí pátrání po ukradené cisterně. Ale proč se tedy nedaleko vinice objevily na poli kruhy? A proč se soused Franta (Jakub Prachař) najednou chová tak divně? Blábolí nesmysly a hledá jakýsi Karadar. Jako by ho někdo vyměnil! Celá vesnice nicméně tvrdí, že Franta byl vždycky trochu z jiné planety, ale takové chování je moc i na jeho ženu Boženu (Tereza Ramba). A proč se tu najednou zjevila Rebeka (Kateřina Marie Fialová), která tvrdí, že do téhle na pohled nezajímavé obce přijela pouze kempovat? A komu ve skutečnosti velí generál Sokol (Jiří Langmajer)?

Recenze a rozhovory

Slunce, seno a Franta Mimozemšťan

Vstoupil do Rudolfa Havlíka duch Zdeňka Trošky a Šišounů v New Yorku?

Odfláknutá buranská komedie Rudolfa Havlíka pohrdá diváky. Franta mimozemšťan v deseti bodech

Komedie režiséra Rudolfa Havlíka má 101 minut. A to je přesně o 101 minut víc, než by bylo tak akorát.

Franta mimozemšťan postrádá smysl i humor

Je s podivem, že se Havlíkovi podařilo pro takovou slátaninu, což muselo být zřejmé už u scénáře, vůbec sehnat producenty.

Franta mimozemšťan je buranská komedie připomínající Troškovy filmy. A ne v tom pozitivním smyslu, shrnuje kritik českou novinku

Franta mimozemšťan připomíná i svým obsazením Troškovy Kameňáky, sází na nejnižší jmenovatele, aby přitáhl diváky.

Rodáci s vidlemi. Franta mimozemšťan přistál v Babovřeskách

Kéž by Franta mimozemšťan alespoň přijal hru na přiznanou a důslednou parodii ve stylu Mars útočí!

Franta mimozemšťan je ztráta času i peněz. Havlíkova komedie je spíš k pláči

Byl to možná pokus o lacinou satiru. Je to ale spíš smutná ukázka odfláknuté práce, jejíž sebestředný autor kašle na diváky.