Gump – pes, který naučil lidi žít

Česko, 2021, 92 min

Režie: F. A. Brabec
Scénář: Filip Rožek
Hrají: Boleslav Polívka, Eva Holubová, Ivana Chýlková, Karel Roden, Jana Plodková, Richard Krajčo, Patricie Pagáčová, Marek Taclík, Zbigniew Czendlik, Hana Holišová, Olga Lounová, Karin Krajčo Babinská, Ivan Trojan a další
Produkce: Filip Rožek

Premiéra: 22. 7. 2021
Distributor: Bioscop

Příběh psí pravdy, lásky a naděje. „Jsem Gump a byl jsem toulavej pes…“
On vlastně každý pes je v sobě tak trochu toulavý do té doby, než najde své štěstí, a to štěstí pes najde jenom s člověkem. Můj příběh je o hledání psího štěstí a také  o překážkách a pastech na cestě k tomu správnému člověku. Je o síle a nezlomnosti, která se ukrývá v každém psovi. Ano i v tom vašem, ve vaší čivavě, která na vás čeká celý den, než přijdete z práce. I v tom buldokovi, který se za vámi šine a sotva popadá dech. Dám svoji duši za to, že kdyby vám někdo na tomhle světě chtěl ublížit, tak pak teprve poznáte, jak silné má váš pes srdce a co jeho láska k vám znamená. Tenhle film vám také otevře oči, protože co člověk v psím srdci zničí, to může zase jen člověk uzdravit. Rodinný film režiséra F.A. Brabce je o světě viděném očima toulavého psa Gumpa. O světě, o kterém mnoho z nás moc neví. O tom, jak nás vidí zvířata  a jak je ten náš svět pro ně důležitý. Ten svět, který jim dává domov, sílu, naději, ale také bolest. Dobrodružný příběh skutečných psích hrdinů a lidí kolem nich.

Recenze a rozhovory

Gump je mentální film o nementálním psovi. Zrekapitulujme si nejkýčovitější film loňského roku

Film vypadá, jako by ho natočil Jan Svěrák, jemuž prudce kleslo IQ, a ustavičně zpomalované záběry jako by symbolizovaly retardovanost děje.

Gump – pes, který naučil lidi žít

Rozhýbaná reklama na psy z útulků láká na výrazný vizuál, a hlavně silné téma pro rodiny s dětmi. Jako narativní film příliš nefunguje.

Vizuál Strážné věže, herci jako nábytek. Gump je umělý a kašírovaný kýč

Je to spíš snímek o tom, jak by lidé chtěli, aby je moudře viděli psi.

Gump – pes, který naučil lidi žít

Gump je film, od kterého zřejmě mnozí dostanou přesně to, co od něj čekali. Čili to znamená, že ani nezklame, ani nenadchne.

Moc hezké napohled. Ale pes Gump by to uměl i beze slov

Dokonalost zážitku ruší jednak vlezle unylá hudba, jednak onen vytrvalý komentář, který se zřejmě snaží šířit výchovnou osvětu.

Rodinný film Gump – pes, který naučil lidi žít dojme milovníky psů

Film Gump – pes, který naučil lidi žít dojímá tam, kde dojímat chce, a tím pádem plní svůj hlavní účel.

Gump – pes, který naučil lidi žít. Spíše záslužný projekt než skutečný film

Ani zkušený režisér a kameraman František A. Brabec nedokázal z takto vystavěného scénáře natočit dobrý film, byť řadě záběrů milovník psů kouzlo neupře.

Svět se změnil, ale emoce přežijí, věří režisér toulavého psa Gumpa

Příběh toulavého psa Gumpa získal cenu čtenářů. Vzbuzoval silné emoce, což je podle režiséra F. A. Brabce v pořádku i v kině.