Meky

Česko, Slovensko, 2020, 80 min

Režie: Šimon Šafránek
Scénář: Šimon Šafránek, Honza Vedral
Vystupují: Miro Žbirka, Kateřina Žbirková, Laco Lučenič
Producent: Negativ, PubRes

Premiéra: 9. 7. 2020
Distributor: Bontonfilm

Byl to tehdy jeden z největších šoků naší populární hudby, po čtrnácti nepřetržitých vítězstvích Karla Gotta v anketě Zlatý slavík mu tuhle nejprestižnější hudební cenu Československa vyfouknul plachý brýlatý outsider, zpěvák Miro Žbirka z Bratislavy. Psal se rok 1982, Meky zažíval svou vlastní beatlemánii, psal hity, které žijí doteď. Mimo reflektory měl za sebou už řadu bolesti, před sebou měl dlouhou cestu plnou zvratů až k natáčení ve vyhlášených studiích Abbey Road. Co všechno potkalo Mekyho Žbirku od chvíle, kdy poprvé vzal do ruky kytaru, až do momentu, kdy svůj život odhalil filmařům? Býval dlouhovlasým rockerem i britským elegánem, ještě před plnoletostí hrával jako námezdní muzikant v cizině, zažil ztrátu bratra, vyhazov z kapely stejně jako davy fanynek, slávu a hudební triumfy, má za sebou odchod do ústraní i velký návrat. Jak se vyrovnal s havárií blízké osoby a se svody všemocné komunistické strany v době socialismu? Film Meky vypráví o naprosté oddanosti hudbě, o víře ve vlastní cestu, přestože často vedla jinudy, než mu všichni doporučili. O tom, jak s elegancí překonat velké společenské revoluce i životní zvraty. Režisér Šimon Šafránek, držitel Českého lva za dokument King Skate, vytvořil dynamický portrét hudební legendy s využitím Žbirkovy otevřené zpovědi, současných záběrů a rozsáhlého archivního materiálu.

Recenze a rozhovory

Dokument Meky pojímá Žbirkovu hudební dráhu těkavě a zkratkovitě

Dokument působí, jako by vznikal bez jakéhokoli dramaturgického plánu. Přeskakuje se v něm od tématu na téma, skoro žádné se přitom neprobere pořádně.

Mekyho stojí za to poslouchat

Šafránkovi se podařilo vytvořit netradiční filmový portrét československé hudební osobnosti a vyzvat k tomu, aby diváci chtěli Žbirku poznat i jinak než jen skrze písničky.

Umělci a jejich doba

Poněkud uspěchaný a nesoustředěný film ze všeho nejvíc připomíná videoklip, pro nějž je prioritou neztratit rytmus, nikoli lépe pochopit člověka, o němž vypráví.

Niet tam vieťazov

Režisér Šafránek patří k tvůrcům sympaticky ignorujícím tradici českého „autorského“ dokumentu.

Meky

Tvůrci se snaží, aby to nebyl sentimentální portrét, vždy uhnou k humoru, ale tenhle přístup má své limity.

Meky

Chybí tomu osten dramatu, vnitřního konfliktu. Dopředu film táhne forma.

Meky

Žbirka je unikátní… Jenže pak si uvědomíte, že se nechce otevřít, nic nechce říct, chce bejt úplně nekonfliktní.

Smutek a krása bílého květu Mira Žbirky

Celovečerní dokument Meky se odvíjí jako dlouhý videoklip, který klade důraz na emoce.

Meky

Meky je strhující klipová jízda, která po divoké „představovací“ koláži záběrů na přivítanou poměrně chronologicky projíždí Žbirkovou dráhou a zasazuje ji do širšího kontextu.

Meky jako fenomén i člověk. Moudrý muž si nečiní nárok na to, že všemu rozumí

Portrét Miroslava Žbirky zvaného Meky je hravý a místy ironický, ve výsledku ale především citlivý a uznalý.

Dokument Meky bez patosu, s nadhledem i humorem

Se stejným talentem a citem stříhá režisér na obraz hudbu, takže v důsledku podává nejen obraz Žbirkova života a tvorby, ale i celkové atmosféry doby.

Nenuceně zábavný vytrvalec ve škrtící košili. Prostě Meky

Je to příjemná podívaná. Žádná kázání, žádná vzletná moudra, žádné vzkazy lidstvu.

Meky

Nad průměr film vytahuje agresivní režie Šimona Šafránka, jež je bohužel zajímavější než předkládaný příběh protagonisty.

Režisér Šimon Šafránek: Má smysl pro humor a nejraději skládá písničky

Ve filmu Meky Šafránek přináší osobitý pohled na Miroslava Žbirku, jednu z nejvýznamnějších osobností slovenské i české hudební scény uplynulých čtyřiceti let.

Šimon Šafránek: Miro Žbirka? Rozhodně to není nudný pán v brejličkách

„Snažili jsme se udělat filmový portrét, jaký tu zatím nebyl,“ říká režisér Šimon Šafránek.

Zblízka, svižně, s nadhledem, shrnul Šimon Šafránek svůj film Meky

„Věřím, že film je poutavý. Že vypráví příběh člověka, který je nejen známý, ale něco prožil; raduje se, trpí, miluje, tvoří,“ říká režisér Šimon Šafránek.