Michael Kocáb – rocker versus politik

Česko, Slovensko, 2022, 102 min

Režie a scénář: Olga Sommerová
Vystupují: Michael Kocáb, Zuzana Čaputová, Vilém Čok, Michal Horáček, Jiří Hrubeš, Klaudius Kryšpín, Jan Nedvěd, Michal Pavlíček, Richard Scheufler a další
Produkce: Cineart TV Prague

Premiéra: 10. 11. 2022
Distributor: CinemArt

Životní etapy Michaela Kocába postupují od klíčových momentů dětství, mládí, dospělosti až ke zralému věku, jehož perspektivou na sebe a svůj dosavadní život nahlíží. Hlavního hrdinu režisérka Sommerová nachází v jakémsi stavu životní harmonie, a to ve vztahu k minulosti, přítomnosti a proklamativně i k budoucnosti, což pozitivně potvrzují členové jeho rodiny v intimním rodinném prostředí. Závažnější vrstvu dokumentu představuje rozkrývání zdánlivě nesmiřitelných osobních poloh rockového hudebníka a umělce, který stále intenzivně tvoří a žije, a politika, který nekompromisně prosazuje svobodu, lidská práva a demokracii, ale který se tak paradoxně stává součástí establishmentu, proti kterému se musí vymezovat každý „poctivý rocker“… Režisérka Olga Sommerová tato témata vyvolává a ponechává na divácích, aby si utvořili svůj názor. Výsledkem je portrét umělce a politika, který místo očekávatelné „nekompromisní zuřivosti“ starého rockera nabízí životní optimismus doprovázený sympatickou pokorou k úspěchům a sebeironické reflexi vlastního chybování a omylů. Rockerství se nepochybně projevuje v tom, že se nejedná o bilanční hodnocení vlastního života, ale upřímnou a poctivou snahu popsat princip vzdoru proti totalitě a lásky a víry ke svobodě, umělecké a politické.

Recenze a rozhovory

Rockerova cesta do politiky

Dokument přináší do veřejného prostoru nejednu naléhavou otázku.

Michael Kocáb – rocker versus politik

Další dokument ze sériové výroby Olgy Sommerové, která má tendenci své protagonisty adorovat.

Rocker, politik, šoumen, generál, kazatel. Kocáb má pomník

Kocábova prezentace vytváří spíše jednu velkou svatozář.

Portrét Michaela Kocába láká na rozpor, který neexistuje. Hudebního i politického revolucionáře známá filmařka nekriticky oslavuje

Celé dílo působí jako neproblematická oslava výrazné osobnosti, což Sommerová dokáže zpracovat lákavě, i když nepříliš invenčně.

Musíme táhnout za jeden provaz. Jinak jsme v řiti, říká Michael Kocáb

Dokument se nerodil lehce, potkaly se u něj dvě dominantní osobnosti, dokumentaristka Olga Sommerová a rocker Michael Kocáb.

Rocker i politik Michael Kocáb

Dokumentaristka Olga Sommerová zachytila starého rockera ve stavu zralosti a životní harmonie.