Pozadí událostí

Česko, 2022, 4 h 45 min (4 epizody)

Režie: Jan Hřebejk
Scénář: Michal Sýkora, Petr Jarchovský
Hrají: Jiří Havelka, Katarzia, Petra Hřebíčková, Jitka Čvančarová, Martha Issová, Petr Ostrouchov, Mark Kristián Hochman, Tomáš Bambušek, Petr Vančura, Luboš Veselý a další

Premiéra: 11. 9. – 2. 10. 2022 na ČT1

Vojtěch Bohdanovský (Jiří Havelka) a Soňa Kostková (Petra Hřebíčková) jsou sourozenci. Oba učí na Univerzitě Palackého v Olomouci, oba prožívají krizi v manželství: Vojtu s pětiletým synem opustí žena, Soňa, připoutaná ke dvěma dětem, čelí manželovým nevěrám a věčnému přehlížení. Vojta ve volném čase píše detektivky. Soňa se jím nechá inspirovat a vydá pod pseudonymem velmi úspěšný erotický román Pozadí událostí. Do funkce děkanky filozofické fakulty je zvolena ambiciózní Alice Klusová (Jitka Čvančarová). Ve snaze vymýtit veškeré projevy přežívajících sexistických stereotypů na škole se do jejího hledáčku se dostávají pedagogové a studenti, kteří pomyslnou etickou hranici překračují. Situace na univerzitě eskaluje ve chvíli, kdy dojde k sexuálně motivované vraždě studentky. Vyšetřováním případu je pověřena pětatřicetiletá kriminalistka Lída Stehlíková (Martha Issová), která žije v partnerském vztahu se ženou, s níž čeká rodinu…

Recenze a rozhovory

Toxické Pozadí událostí

Chtěla bych ocenit celý casting. Jako problematické vnímám téma normalizování vztahů pedagogů a studentek.

Zženštilý Západ nám to zase kazí. Seriál Pozadí událostí fouká na českou bolístku

Už dlouho nebyly v tuzemské televizní produkci, která deklaruje vyšší ambice, vidět takhle špatně napsané ženské figury.

Pozadí událostí na ČT je anální sondou do myšlení mužů nad padesát

Sice se tu také stane zločin, ale ten není tak důležitý. Především sledujeme příběh mužské krize středního věku v éře po MeToo.

Sex, vražda a docenti: Jaké je skutečné pozadí Hřebejkovy minisérie Pozadí událostí?

Nová televizní minisérie Jana Hřebejka, zasazená do fotogenického prostředí olomoucké univerzity, tak trochu klame tělem.

Ani detektivka, ani komedie. Dokáže ještě Hřebejk překvapit?

Spíš než jako důmyslná multižánrová stavba vypadá Pozadí událostí jako dílo autorů, kteří si uvědomili, že jejich detektivka je slaboučká.

V pozadí Pozadí událostí stojí hyperkorektní plakát

Dík humoru a hercům se dá Pozadí událostí po čtyři večery usledovat, ale jeho detektivní pointa – kdo a proč – vyloženě otráví.

Herecký chameleon Vojtěch Vodochodský: Kde má těžiště Petr Sepéši?

Jako dítě jsem chtěl být počítačový monitor, říká jeden z momentálně nejobsazovanějších mladých českých herců.

Hřebejkův seriál má předsudky. Stejně jako my všichni

Je hezké, že se tvůrci a kritici ještě dokážou pohádat o dílo. Z hádky o Pozadí událostí ale musí zůstat víc než jen rozčilení.