Síla

Česko, 2021, 92 min

Režie a scénář: Martin Mareček
Vystupují: Kamil Fila a další
Produkce: Vernes

Premiéra: 6. 1. 2022
Distributor: Artcam

Jak by měla vypadat mužská síla ve 21. století? Kamil Fila je otec, filmový publicista, zastánce progresivních hodnot a genderové rovnosti. Ve virtuálním prostoru vystupuje jako neúnavný diskutér a bojovník za spravedlivější společnost, v soukromí prožívá bolestné rozpory mezi svým přesvědčením a jednáním. Filmová fikce a skutečný život se vzájemně zrcadlí a Kamil hledá své lepší já mezi kinosálem, posilovnou a nestálými milostnými vztahy. Jak se stát lepší verzí sebe sama ve chvíli, kdy se ztrácíme ve vlastním životě?
Film Martina Marečka Síla zachycuje pět obtížných let v životě Kamila Fily, během kterých se potýká s partnerskými problémy, depresí i hraničním fyzickým experimentem na vlastním těle. Výsledkem je nejen drtivě upřímná výpověď o vnitřním konfliktu a krizi středního věku, ale i obecnější reflexe proměn a podob maskulinity nového milénia.

Recenze a rozhovory

Síla

Film zanechává dojem, že všechny otázky jen nakousne, ale pro mě je fascinující ve své otevřenosti.

Síla

Za „odhalením“ Kamila Fily najdete univerzální příběh člověka, který nemá život ve svých rukou a musí se s tím smířit.

Recenze: Síla

Tvůrcům nešlo o to, aby dívákovi přiblížili konkrétní Kamilův osud. Spíše jim šlo o obecnější rovinu a zachycení rozpolcenosti ambiciózního muže v krizi středního věku.

Rovnováha síly

Portrét filmového kritika Kamila Fily pokládá řadu znepokojivých otázek týkajících se nejen toxické maskulinity.

Rozum ani síla nestačí. Portrét Kamila Fily v dokumentu Martina Marečka vzbuzuje diskuse

Namísto krize maskulinity vidím v Síle Marečkův portrét krize života, ve kterém ambice byly nadřazeny péči o blízké a skrze ně o sebe samotného.

Temná strana Kamila Fily? Dokument ukazuje rozpolceného antihrdinu, který se předvádí světu

Právě i tím, že řešení nenabízí a z hlediska klasického vyprávění zůstává neuzavřená, podněcuje Síla k promýšlení obsažených motivů nad rámec života jednoho člověka.

Odhalené nitro filmového kritika i ztráta kontroly před kamerou. Největší síla se skrývá v emocích, říká režisér filmu Síla

Snímek Síla zachycuje pět obtížných let v životě Kamila Fily, známého filmového kritika i veřejného zastánce genderové rovnosti.

Nejtěžší je unést vlastní hlavu

„Z filmu se stal záznam zápasu o přežití a pomalého hledání životní rovnováhy,“ říká Kamil Fila, protagonista dokumentu Síla.

Stalking byl přes čáru, filmem za ním dělám tečku

S režisérem Martinem Marečkem a filmovým kritikem Kamilem Filou o jejich dokumentu nazvaném Síla, o slabosti veřejných intelektuálů, výkonné maskulinitě i očistci podle Danteho.

Božská komedie pro 21. století

Intimní a intenzivní portrét s názvem Síla navazuje na Marečkovu ceněnou Dálavu a proniká hlouběji do tématu moderní maskulinity.

Pro samého Filu nevidět film

Co lze z četných recenzí na Sílu vyčíst o stavu tuzemské filmové kritiky a o jejích opakujících se rysech?

Krize mužství? Spíše žen, které rozervancům Filova typu slouží

Ať za Sílou stojí póza, diagnóza, omluva bývalce, hra na svůdce, reklama či terapie, smutnou zprávu podává hlavně o ženách.

Cvičení v empatii. Sloupek Zbyňka Vlasáka o dokumentu Síla

Síla je jedno velké cvičení v empatii, které nám připomíná též naše vlastní slabosti.

Tipy z jihlavského festivalu: Co dělí českou společnost a koho provází síla

Začíná další ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Vybíráme tipy z domácí soutěžní sekce Česká radost.