Milan Kundera: Od Žertu k Bezvýznamnosti

Česko, 2021, 95 min

Režie: Miloslav Šmídmajer
Scénář: Miloslav Šmídmajer, Jakub Vansa
Vystupují: Milan Uhde, Jiří Bartoška, Jan Kačer, Jean-Claude Carrière, Yasmina Reza, Bernard-Henry Levy, Nicolas Briançon, Jiří Brabec, Leonard Hädler Stirský, Karel Steigerwald a další
Produkce: Bio Illusion

Premiéra: 21. 10. 2021
Distributor: Falcon

Proč dílo Milana Kundery tak zaujalo po celém světě? Proč odešel do Francie a začal psát ve francouzštině? Co je za tím, že bránil překladům svých posledních románů do češtiny? Nebo že se vyhýbá kamerám a publicitě? Dokument o Kunderově díle nás zavede do rodného Brna, do dob, kdy studoval a učil na FAMU, nebo do normalizace, kdy mu bylo bráněno v tvorbě a nebyl vydáván, přestože už získával úspěchy v zahraničí. Přesto uvedl Jakuba a jeho pána s J. Bartoškou, ovšem pod jiným jménem. V polovině 70. let využil pozvání univerzity v Rennes a začal tam přednášet. V r. 1979 ho české úřady zbavily občanství. Kundera to komentoval slovy: „Tehdy vše ovládali Rusové a právě Rusové rozhodli, že už nejsem Čech.“ Prezident Mitterand mu udělil francouzské občanství. Svůj nejslavnější román Nesnesitelná lehkost bytí vydal už jako Francouz. Později však už neuděloval souhlas se zfilmováním svých děl.

Recenze a rozhovory

Milan Kundera: Od Žertu k Bezvýznamnosti

Po filmu si chcete přečíst knížku od Kundery, ale obzory vám dokument moc nerozšíří.

O Kunderovi bez Kundery. Z filmu se stává školní rozbor díla

Coby podklad k maturitní otázce je novinka ideální. Ale jako dokument pro kina pokulhává – a nejen proto, že tu sám Kundera nevystupuje.

Kundera jako (truchlivý) bůh. Dokument kolem literáta našlapuje velmi opatrně

Kunderovo dílo a jeho postoje jsou v dokumentu nazírány jen z úhlu bezvýhradného a nekomplikovaného uznání.