Atlas ptáků

Česko, Slovinsko, Slovensko, 2021, 92 min

Režie: Olmo Omerzu
Scénář: Petr Pýcha, Olmo Omerzu
Hrají: Miroslav Donutil, Alena Mihulová, Martin Pechlát, Eliška Křenková, Vojtěch Kotek, Pavla Beretová a další
Produkce: endorfilm

Premiéra: 2. 9. 2021
Distributor: CinemArt

Když se ve staré rodinné firmě ukáže, že z ní kdosi vyvádí peníze ve velkém, nastává konfrontace s novou realitou, na níž nebyl nikdo připraven. Ivo Róna, dlouholetý šéf prosperujícího podniku Aron, se snaží zorientovat v nechtěné situaci, kterou mu jeho děti ani okolí neulehčují, ale kterou si na sebe dost možná seslal sám. Nový film režiséra Olma Omerzu proplétá komplikované rodinné vztahy se světem moderních komunikačních technologií, které dokáží využít naše slabá místa. Ve válce, která se ve filmu pokradmu rozpoutává, ale není vůbec jasné, kdo stojí proti komu, natož kdo z ní vyjde jako vítěz.

Recenze a rozhovory

Z karlovarského festivalu jde do kin film Atlas ptáků

Příběh je silný, dialogy jsou výborně napsané, patří ve filmu k tomu nejsilnějšímu. Díky tomu mají herci co hrát.

Co se s Donutilem stalo? Atlas ptáků z něho stvořil zcela jiného herce

Celou dobu Atlas ptáků nevypadá jako český film, ale když se podíváte na jiné zahraniční snímky, je jasné, že se podobná díla točí už jinak.

Atlas ptáků

Jenom zamrzí některé ty nevhodné, protože nezáměrně úsměvné repliky, a ta občasná kostrbatá východiska z té slepé uličky.

Atlas ptáků doplňuje silné herecké výkony a slabý scénář o ptačí štěbetání

Ve výsledku Atlas ptáků doplácí jednak na nedostatečně rozvinuté postavy a také na přílišnou obsahovou jednoduchost a mělkost.

Sólo pro Donutila na pozadí ptačího cvrlikání

Atlas ptáků spojuje dva náměty, které by lépe fungovaly v televizním formátu. Snímek táhne kupředu Miroslav Donutil.

Tentokrát bez legrace, vzkazuje Omerzu v Atlasu ptáků

Vznikl film bezesporu chytře vystavěný, dobře nasnímaný i zahraný, ale bez onoho pocitového kouzla, jímž Všechno bude dobylo po Varech i České lvy.

Atlas ptáků

Zcizující sekvence s ptáky, kteří štěbetají fatalistické glosy, samy o sobě kvituju. Jenomže filmu, který je ujetý jen tak nějak napůl, nakonec tolik nepomáhají.

Hrdiny nového filmu Olma Omerzua zradí moderní technologie. A ptáci všechno vidí

Jde o silnou a důmyslně vystavěnou příběhovou jednohubku podpořenou velmi solidními hereckými výkony, která si s diváky pohrává až do samého konce.

Film s Donutilem v roli patriarchy překvapí, ale sezobal až příliš témat

Novinka je natolik otevřená interpretacím a rozkročená do všech stran, že navzdory mnoha odvážným režijním rozhodnutím nelze vyhnat podezření, jestli nevyzobala příliš mnoho motivů.

Cítím se v Praze doma, říká naděje českého filmu, původem slovinský režisér Olmo Omerzu

„Rodina je plátno, na něž lze leccos promítat. Jestli je v krizi, to těžko říct, spíš mi přijde, že byla v krizi vždycky,“ říká Olmo Omerzu.

Eliška Křenková: Byla jsem i na jiných mezinárodních festivalech, nikde jsem ale nezažila atmosféru jako ve Varech

„Atlas ptáků natočil Olmo Omerzu, se kterým mám krásnou dlouhodobou spolupráci. A Marťanské lodě Honzy Foukala jsou pro mě totální srdcovka,“ říká herečka.

Režisér Olmo Omerzu ve filmu Atlas ptáků vypráví o muži, kterému se rozpadl celý svět

„U Miroslava Donutila mě lákaly dvě věci. Lidé ho hodně vnímají jako baviče, ale zároveň ho známe z divadla jako silného charakterního herce,“ říká režisér Omerzu.

KVIFF. 55. ročník karlovarského festivalu a jeho hlavní soutěž

Přinášíme shrnutí 55. ročníku KVIFFu. S filmovým publicistou Ondřejem Pavlíkem v poslední den konání nejvýznamnějšího českého festivalu probíráme především čerstvě uzavřenou hlavní soutěž.