Marťanské lodě

Česko, Norsko, 2021, 77 min

Režie. Jan Foukal
Scénář: Zdeněk Jecelín
Hrají: Martin E. Kyšperský, Eliška Křenková, Jan Strejcovský, Anita Krausová, Agáta Červinková, Pavel Zatloukal, Cyril Kaplan, Jiří Konvalinka
Produkce: FILM KOLEKTIV

Premiéra: 16. 9. 2021
Distributor: Falcon

Martin (Martin Kyšperský) a Eliška (Eliška Křenková), hlavní hrdinové filmu Marťanské lodě, se poprvé setkávají na narozeninové party ve vybydlených prostorách brněnského nádraží. Mladá psycholožka hudebníka pozve na přednášku, kterou pořádá. Na Martina zapůsobí. On kolem ní krouží, ona ho loví. Martin za ní odletí do Norska. Po návratů domů zjišťují, že bez sebe nemůžou být. Je to jak z hollywoodské romance, jen v kulisách Brna. Vyléčí vesmírná láska všechny bolesti?

Recenze a rozhovory

Recenze: Marťanské lodě

Tahle romance je poměrně netradiční a velmi pěkně natočená. Jenom by jí prospělo, kdyby méně uváděla situace, které se opravdu staly, a více sázela na

Vzpomínky na lásku

I film se událostí spjatých s historií jednoho vztahu v impresionistických fragmentech jen letmo dotýká. Pocity, které tím vyvolává, jsou ovšem intenzivní.

Nadržený pohled Elišky Křenkové mate. V nové romanci jde o něco jiného

Jde o intimní, křehký typ filmu o dvou lidech, kteří se potkají, chvíli jsou spolu a pak se něco stane.

Marťanské lodě

Foukal jako by se nemohl rozhodnout mezi hřejivostí a odtažitostí, podobně jako je prakticky nemožné napojit se na emocionální vazbu obou hrdinů.

Z karlovarského festivalu vyplouvají do kin Marťanské lodě

Škoda jen, že všechna ta poezie a citovost nemá hutnější základ, který by přinesl něco alespoň trochu jiného než řada podobných filmů.

Romance Marťanské lodě skončila na mělčině křehkosti

Ddivák bez osobnější vazby k místu či tvůrcům nalézá pouze další variaci na mnohokrát již viděný příběh, spadající do přihrádky snímků takzvaně křehkých.

Marťanské lodě

Příjemně plynoucí romance, která si postupem času ukousne větší krajíc, než jaký dokáže divákovi přežvýkat.

Eliška Křenková: Byla jsem i na jiných mezinárodních festivalech, nikde jsem ale nezažila atmosféru jako ve Varech

„Atlas ptáků natočil Olmo Omerzu, se kterým mám krásnou dlouhodobou spolupráci. A Marťanské lodě Honzy Foukala jsou pro mě totální srdcovka,“ říká herečka.