Zpráva o záchraně mrtvého

Česko, Slovensko, Francie, 2021, 90 min

Režie: Václav Kadrnka
Scénář: Václav Kadrnka, Marek Šindelka, Jiří Soukup
Hrají: Vojtěch Dyk, Zuzana Mauréry, Petr Salavec
Produkce: Sirius Films

Premiéra: 24. 2. 2022
Distributor: CinemArt

Otec po silné mozkové mrtvici upadne do kómatu. Matka a Syn najednou stojí nad jeho bezvládným tělem. Osoba, kterou milují, je znenadání daleko a nikdo neví, jestli se někdy vrátí zpátky. Lékaři jim mnoho nadějí nedávají. Matka a Syn soustředí všechny své síly a začínají jednat. Pokorně přijímají diagnózu, ale vzdorují konečnému verdiktu. U Otcova lůžka hledají ta správná slova, která by mu řekli. Nejprve mluví k jeho bezvládnému tělu, později pochopí, že musí svá slova směřovat do mnohem větší dálky. Snaha vrátit Otce zpět do života je nutí k tomu, aby překonali strach a přijali akt vzkříšení.

Recenze a rozhovory

Fragmenty soukromého mýtu

Tím specifickým, co Kadrnkovy filmy (a poslední z nich zvláště) nabízejí, je tvar (styl, chcete-li), jenž pomáhá divákovi k nevšední zkušenosti.

Je čas, aby ses probudil

Film Václava Kadrnky radikální až asketicky spirituální filmovou formou uvažuje nad odcházením ze života a prožíváním lidské konečnosti.

Z pomezí dvou světů

Režisér Václav Kadrnka má odvahu tvořit okrajové, obtížně srozumitelné filmy. Důsledně se drží stylové čistoty minimalismu a ze svých vizí nic neslevuje.

Zpráva o záchraně mrtvého

Takových artových filmů u nás moc nevzniká. Je to meditace o životě a smrti, se spirituálními obrazy a prostým dějem.

Zpráva o záchraně mrtvého: Touha po vzkříšení

Film sdělný už jen svým tématem nemoci a blízkosti smrti je také zastavením nad nutností oprostit se od vlastních představ o životě.

Zpráva o záchraně mrtvého je tak umělecký film, že na něj nemá většina diváků uměleckých filmů

Zpráva o záchraně mrtvého je nezvládnutý experiment v labyrintu slepých a zarostlých cestiček, které působily rušivě i v pozdních filmech Roberta Bressona.

Tip týdne: Zpráva o záchraně mrtvého

Film promyšlený obsahově i formálně, ale přesto intuitivní, protože niterně prožitý.

Do kin přichází Zpráva o záchraně mrtvého, film z jiné, „pomalé“ kinematografie

Je nepřesné o Kadrnkových filmech říkat, že jsou divácky nevstřícné; ony se prostě odehrávají v jiném stavu vědomí a málokomu se tam za nimi chce.

Zpráva o záchraně mrtvého. Se smrtí se smířit nelze, s filmem jen těžko

Jde opět o film, který dá divákům hodně zabrat, pokud jsou ochotni a schopni se Kadrnkovou filmařskou manýrou propracovat až k samému závěru.

Zpráva o záchraně mrtvého ohlodává námět o smrti a odcházení na kost

Navzdory čerpání z osobní zkušenosti a pevné režijní ruky vznikl zcela neživotný a čistě akademicky a uměle působící koncept.

Dyk a Mauréry bojují o blízkého. I režisér zápasí, hledá čistý, až duchovní film

Ve snaze hledat v tomto klaustrofobním prostoru čisté, duchovní vazby autoři ztrácí to, co jakékoliv spirituální aktivity umožňuje: živoucí tělo.

Zpráva o záchraně mrtvého: Recenze

Meditace Václava Kadrnky o smrti a smíření spoustu diváků odradí a zmate, přesto však toto spirituální podobenství patří mezi nejzajímavější tuzemské kousky letošního roku.

Jeden v kómatu, dva u lůžka. Zpráva o záchraně mrtvého

Film Václava Kadrnky je k divákům o milimetr vstřícnější než jeho předchozí Křižáček, ale rozhodně to neznamená, že by je vítal s náručí dokořán.

KVIFF: Zpráva o novém filmu Václava Kadrnky

Film v sobě bez sebemenších zaváhání hromadí nehybnost a stázi, otevírá dveře z mechanického světa do světa nadpozemského a to vše akurátně orchestruje estetickými prostředky.

Osud mé rodiny mě ve filmu nezajímá. S diváky chci jen sdílet, co kolem sebe vidím, říká režisér Václav Kadrnka

O aktuálním snímku Zpráva o záchraně mrtvého Kadrnka nemluví jako o autobiografickém. „Není o mně ani o rodičích, ale o vidění, o dívání se.“

Lidstvo přijme virus do života

Rozhovor s režisérem Václavem Kadrnkou, který se vrací z karantény na plac.

Režisér Václav Kadrnka: Věřím, že se vrátíme k běžnému životu

Natáčení svého třetího celovečerního hraného filmu Zpráva o záchraně mrtvého musel Václav Kadrnka v souvislosti s opatřeními proti pandemii koronaviru přerušit.