Lidi krve

Česko, 2021, 85 min

Režie a scénář: Miroslav Bambušek
Hrají: Miloslav König, Karel Dobrý, Miloslav Mejzlík, Tereza Hofová, Juraj Bača, Jakub Gottwald, Jiří Černý, Jakub Folvarčný, Tomáš Bambušek
Produkce: FREESAM

Premiéra: 4. 11. 2021
Distributor: Aerofilms

Filmové drama o naší současnosti. Otto Hille, hlavní hrdina příběhu, je najat, aby zavedl starého Švarce do krajiny svých předků. Stařec by rád prošel bolestným očistcem ke smíření s tím, co celý život skrýval. Otto se díky této pouti navrací do rozpadlé německé vesnice Vitín. Místa, které je středobodem celého příběhu. Zde se také setkává s přízrakem svého děda Otfrieda. Propadá do roku 1945 a stává se svědkem událostí, které jsou příčinou jeho nočních můr a děsů. Minulost je klíčem k přítomnosti.

Recenze a rozhovory

Lidi krve

Díla, která mají, co říct, často potřebují dozrát. A když se ono dozrání nepodaří po několika dnech, mělo by to napravit další zhlédnutí.

Lidi krve

Film, který má v sobě spoustu expresivity a chce zasáhnout diváka nekompromisností. Výsledek je ale rozpačitý.

Krvavé stopy

Vyznáváme-li krédo, že umění má burcovat a znepokojovat, ne ukolébávat, oceníme Lidi krve za jeho naplnění.

Bambuškův film o Sudetech je čistý, bohužel až nesnesitelný punk

Ve filmové alegorii režisér pokouší trpělivost diváků. Nejen bolestivým vyrovnáváním se s odkazem Sudet, ale také vykloubeností z času a prostoru.

Lidi krve

Surrealistické putování k hranicím státu i vlastní minulosti je přestylizováno do natolik extrémního tvaru, že pro většinu diváků bude útrpným zážitkem.

Na co si to tady hrajete? Výstižná otázka pro Lidi krve

Absurdní divadlo vynesené z jeviště do exteriérů, psychedelický trip na ostravský způsob, navenek zaštítěný módním tématem poválečných masakrů v pohraničí.  

Rozhovor: Miroslav Bambušek

Do kin vstoupil velmi netradiční počin nazvaný Lidi krve. Jeho režisér Miroslav Bambušek na poli celovečerního hraného filmu debutuje, jinak má bohaté zkušenosti s divadelním prostředím.