Sedláček Mojmír

Vánoční příběh je na poměry Ireny Pavláskové nečekaně krotký. Vystačí si se sváteční atmosférou a dvaceti hereckými hvězdami

Přestože se stále něco děje (a to leckdy velmi překotně), nekonečné přepínání mezi rozdílnými příběhy a jejich náladami působí úmorně.

Grand Prix: Recenze

Výsledku citelně chybí skloubení společenských témat s chytlavou komikou a občasné záblesky dobrých nápadů to nezachrání.

Za vším hledej ženu: Recenze

Výsledkem je naivní a nevtipná komedie pro ty, kteří nad vztahy už zlomili hůl.

Už plakát vyvolal bouři. Český film plný sexu a nahoty klade důležité otázky

Hranice lásky ukazují obyčejné, uvěřitelné postavy, jejichž problémy si většina z nás dokáže představit.

Portrét Michaela Kocába láká na rozpor, který neexistuje. Hudebního i politického revolucionáře známá filmařka nekriticky oslavuje

Celé dílo působí jako neproblematická oslava výrazné osobnosti, což Sommerová dokáže zpracovat lákavě, i když nepříliš invenčně.

Jan Budař vede svého Prince Mamánka vstříc smrti. Podivná pohádka má velké ambice, ale končí jako troškovina

Výsledek je velmi rozpačitý a pro publikum všech věkových kategorií spíše nepřehledný.

Il Boemo: Recenze

Starosvětský, zároveň však unikavý životopis o jedné pozapomenuté osobnosti. Výsledkem je zdařilý, i když v řadě ohledů poněkud neuspokojivý snímek.

Běžná selhání: Recenze

Snímek komplexní myšlenky o (nejen) ženském údělu spíše z odstupu nadhazuje, přesto je značně podnětnou a aktuální podívanou.

Buko od Alice Nellis by snadno mohl zapadnout, pod jeho povrchem však dříme velké drama

Buko je citlivým příběhem o stárnutí a přijetí vlastních strachů, což je přece jen vcelku neotřelé (a hlavně dosud nevytěžené) téma.

Štěpán Kozub se jako autista pitvoří tak akorát, přesto stvrzuje stereotypy. Snímek Spolu rozhodně není komedií

Od začátku sledujeme depresivní sociální drama tematizující rozvrácené vztahy a neuspokojivé životní podmínky všech zúčastněných.

„Temné Pelíšky“ rozdělují diváky. Vyniká zde až fyzicky nepříjemné herectví

Snímek je sestříhán z často dlouhých a nikam nevedoucích záběrů, v nichž postavy přednášejí vzletná, leč vyprázdněná hesla.

Historická půlmiliarda utopená v krvi. Jákl chce dobýt svět skrz brutální scény

Co se týče příběhu, jde o nenáročný béčkový film postavený na běhání rytířů a žoldnéřů po lesích a na jejich vzájemných potyčkách.

Ambiciózní Jan Žižka chce zaujmout všechny, ale doplácí na chabý scénář i plochého hrdinu

Jákl jako producent je podobně jako v případech Ghoula či Kajínka bezesporu schopnější než jako režisér a scenárista.

Řezník s Párty Hárder testuje, co ještě kina snesou. Nic tak šíleného letos neuvidíte

Nevýhodou tohoto filmu je, že už nemůže tolik překvapit, fanouškům prvního snímku ho ale lze doporučit.

Arvéd: Recenze

Kvůli nedostatku opěrných bodů film stále výrazněji ztrácí titulní postavu, což nezachrání ani vtahující audiovizuál.

Z opraváře traktorů slavným fotbalistou. Dokument o Kollerovi nešokuje, ale potěší

Kollerův příběh je jedinečný. Bezmála dvouhodinová stopáž na profilový dokument o jedné osobnosti je ale příliš.

Jan Koller: Příběh obyčejného kluka : Recenze

Neobjevný a občas repetitivní dokument je příjemnou a funkční podívanou, která atraktivním způsobem zpracovává to nejdůležitější z kariéry Jana Kollera.

Hranice lásky: Recenze

Místy škobrtající či zjednodušující, ve výsledku však sympaticky upřímná studie jednoho vztahu, která dokáže říct to podstatné i bez otravné doslovnosti.

Prezidentka: Recenze

Na volnoběh bohužel jede i scénář, nudně a banálně vrstvící jedno romcomové klišé za druhým.

Kdyby radši hořelo: Recenze

Jedná se spíš o uvědomělou frašku, která navzdory mnoha kvalitám zůstává trochu pod očekáváními.

Tři Tygři ve filmu: JACKPOT: Recenze

Dětinská crazy road movie jede až příliš na volnoběh a sází na prvoplánovou ztřeštěnost svých figur bez hlubšího propracování dialogů i scénáře.

Láska hory přenáší: Recenze

Podařilo se dát dohromady romantickou komedii, která není trapná. Snaha o odlišitelný styl však neospravedlní nelogičnost chování i nedostatek vtipnosti.

Promlčeno: Recenze

Největším problémem pro nesporně schopného režiséra je bohužel scenárista sázející na překombinovaný a do všech stran rozbíhavý příběh. A oba mají jméno Robert Sedláček.

Stínohra: Recenze

Výrazné herecké výkony a vyhrocený ponor do sociální mizérie zaujmou, absence přehledně rozpracované myšlenky však výsledek sráží k lehkému nadprůměru.

Vyšehrad: Fylm: Recenze

Fotbalová taškařice se nevyhýbá sprostotě a lidovosti nejhrubšího zrna. Ale dělá to dostatečně suverénně a uvědoměle.

Bratrství: Recenze

O Bratrství se lépe hovoří, než se na něj dívá, neboť obecná východiska filmu jsou výrazně poutavější nežli jeho jednotlivé scény.

Známí neznámí: Recenze

Známí neznámí jsou spíše vycizelovaným produktem než jedinečným filmovým dílem – ale produktem zhotoveným s řemeslnou zručností.

Betlémské světlo: Recenze

Nejhorší film Jana Svěráka svou bezradností trumfuje i Po strništi bos, navrch však přidává nevyvážené, většinu času se míjející pokusy o humor i přesah.

Zpráva o záchraně mrtvého: Recenze

Meditace Václava Kadrnky o smrti a smíření spoustu diváků odradí a zmate, přesto však toto spirituální podobenství patří mezi nejzajímavější tuzemské kousky letošního roku.

Mimořádná událost: Recenze

Nesourodá změť nápadů a témat k vyjádření otupuje sílu satirické výpovědi, která nakonec sklouzává k banalitě.

Srdce na dlani: Recenze

Produkčně zvládnutá, příběhově bezpečná a v detailech neurážející. Neproblematická a důstojná romantika sází na subtilní humor a příjemné postavy.

Okupace

Hledání morálky mezi vodkou, cigaretami a tlumeně osvětleným kulturákem je vydařený debut, který možná až příliš sveřepě odškrtává povinné položky ze seznamu „hledání české nátury“.

Přání Ježíškovi

Vánoční vztahová pohádka neuráží a hlavně díky známým tvářím nabídne přesně to, co slibuje.

Večírek

Sprostý a hrubý humor, který bohužel není vtipný a nedává ani žádný smysl. To je hlavní deviza strnulé konverzačky.

Lidi krve

Surrealistické putování k hranicím státu i vlastní minulosti je přestylizováno do natolik extrémního tvaru, že pro většinu diváků bude útrpným zážitkem.

Kryštof

Řada silných scén je rozmělněna nedostatečně sevřeným příběhem, který nejistě přešlapuje mezi vykreslením společenské atmosféry a odvyprávěním jednoho osudu.

Kurz manželské touhy

Bajgar opět přichází s nejasným mixem komedie a dramatu, v němž se naváží do vztahových i společenských neduhů, ale činí tak méně urážlivě než dřív.

Dokument Karel jde divákům až příliš naproti. Nabízí Gottův pomník odlitý do mramoru

Filmový Karel prostě jde na ruku – ať už pečlivě vytvářené legendě o pracovitém, přitom však vždy skromném umělci, anebo svým potenciálním divákům.

Zátopek jako oslava zbabělého češství? Ondříčkův film utíká před zodpovědností

Ondříček vybudoval nekonfrontační, neurážející obraz, který se úzkostlivě soustředí na sportovní úspěchy a všemu ostatnímu se chce vyhnout. A to se mu daří.

Karel

Olga Malířová Špátová se nechala uhranout materiálem a představila nekonfliktní a uhlazený portrét vládce slavičí voliéry.

Myši patří do nebe

Až na pár vypravěčských zaškobrtnutí se tomuhle propracovanému animáku těžko něco vytýká. Moudra pro děti a dojetí pro dospělé zárukou.

Zrcadla ve tmě

Nenápadný návrat v československé nové vlně či také muzikál o průměrnosti bez muzikálových čísel. Artová generační výpověď toho chce o současných mileniálech říct opravdu hodně.

Ubal a zmiz: Jak se povedla česká huličská komedie, která chce být hitem léta?

Stylová komedie vychází z tradice britských gangsterek i taškařic o huličích-kamarádech. Má ale v záloze i několik trumfů, díky kterým stojí za pozornost.

Gump – pes, který naučil lidi žít

Rozhýbaná reklama na psy z útulků láká na výrazný vizuál, a hlavně silné téma pro rodiny s dětmi. Jako narativní film příliš nefunguje.

Cesta domů

Tomáš Vorel ušel od města až příliš dlouhou cestu a namísto hravé romantické komedie přináší bezvýchodné sociální drama ze současného českého venkova.

Láska pod kapotou

Miro Remo natočil zábavnou, atraktivní a svým poselstvím přitom zdrující sondu na okraj společnosti, kam spousta z nás nedohlédne snadno.

Marťanské lodě

Příjemně plynoucí romance, která si postupem času ukousne větší krajíc, než jaký dokáže divákovi přežvýkat.

Manželství

Dokument s česko-pákistánskými kořeny nenásilně pobaví a dokáže i dojmout. A třeba pomůže i rozbít nějaký ten předsudek.

Každá minuta života

Provokativní dokument, který se k tématu rodičovských nároků a extrémních výchovných přístupů záměrně vůbec nevyjadřuje, čímž rozpoutává diskuzi. Neotřelé, zajímavé, ale místy úmorné.

Zákon lásky

Formálně zvládnutý dokument by se hezky vyjímal v televizi. Bohužel k tématu mnoho nového nepřináší a většinu diváků jen utvrdí v jejich původním přesvědčení.

Prvok, Šampón, Tečka a Karel

Patrik Hartl dokáže občas trefně pojmenovat mužské pocity, přesto se v jádru jedná o další ze sexistických a přízemních tuzemských povídaček.

Chyby

Prušinovský natočil důstojnou vztahovku, která ostudu v evropském festivalovém okruhu neudělá, zároveň však nemá dost trumfů, aby ohromila.

Mazel a tajemství lesa

Sympatickou kombinaci motivů se nedaří odvyprávět dostatečně poutavě a uceleně, aby se Oukropcova novinka vymkla průměru.

Nová šichta

Nová šichta je koncepčně čistý dokument s dobrou dramaturgií, atraktivním i zábavně zpracovaným tématem, svižným tempem, zábavností i hloubkou poselství.

Anny

Svižně ubíhající dokument stojí na vyprávění osobité hrdinky, jejíž příběh sice nešokuje, ale emoce vyvolat dokáže a k zamyšlení nad určitými hodnotami diváka taky přiměje.

Tichý společník

Další punková filmařina z dílny svérázného tvůrce. Tichý společník se brání kategorizaci, smysluplnému uchopení a dělá totéž, co život sám – prostě plyne.

Princezna zakletá v čase: Nová pohádka se inspirovala zahraničními trendy

Snímek je v konkurenci současných českých pohádek určitým zjevením – a také důkazem, že bez ohledu na rozpočet je možno natáčet nápadité a inspirativní filmy.

Žáby bez jazyka

O filmu se velmi dobře mluví a přemýšlí, jenže divácký zážitek je místy skutečně nevýrazný a mdlý.

Šarlatán: Ivan Trojan jako záměrně nečitelný léčitel otevírá spoustu otázek

Ve světle, které na Mikoláška vrhá filmové zpracování, jsou patrné různé odstíny dobra a zla, kladných i záporných vlastností.

Krajina ve stínu

Hezky vypadající a řemeslně fungující film obsahuje několik silných scén, ale také mnohem více zmateného a nikam nesměřujícího ne-vyprávění.

Casting na lásku

Odrazem bezradného výsledku je vyprávění pomocí znuděného voiceoveru či těžkopádné a utahané scény, které leckdy prostě nedokážou skončit.

Film Havel klade morální otázky v cigaretovém oparu

Film předkládá osobní příběh muže, který se se svými nedostatky nepřestával i přes časté neúspěchy prát. A v tomto ohledu může být i inspirativní.

Havel

Slávek Horák se vcelku úspěšně pohybuje mezi radikální tvůrčí odvahou a zcela zaměnitelným životopisem.

Meky

Nad průměr film vytahuje agresivní režie Šimona Šafránka, jež je bohužel zajímavější než předkládaný příběh protagonisty.

3Bobule

„Pojďme se napít!“ Čekat od třetích Bobulí něco víc než nenáročnou zábavu a reklamu na vinařské produkty by bylo samozřejmě velmi neuvážlivé.

Bourák

Ondřej Trojan bolestivě naboural, hlavně asi vinou zcela smyslu zbaveného scénáře Petra Jarchovského.

Poslouchej

Sympatický náčrt, který však selhává jak v naplňování žánrových očekávání, tak v jejich boření.

Chlap na střídačku

Zahořklá a nevtipná komedie s hloupými a zlými lidmi, kteří dělají nedůstojné věci, je bezesporu úkazem.

V síti

Vít Klusák podle očekávání předkládá důležité společenské varování, které je prodáno dostatečně výrazným stylem.

Případ mrtvého nebožtíka

Parodie na kriminálky a policejní práci střílí vtipy s takovou kadencí, že občas se některý z nich i chytne.

Modelář

Petr Zelenka se zamýšlí nad tím, jak setkání s realitou dokážou nabourat křehkou duši, bohužel je však ve svých závěrech až příliš povšechný.

Příliš osobní známost

Romantická komedie, která není ani romantická, ani komediální. Namísto toho předkládá nesourodou směsici vulgárního sexu a bagatelizace ženských možností na štěstí.

Daria

Vcelku poutavé řemeslo a množství snahy o originalitu ztroskotává na tom, že se ve výsledku jedná o do nebe volající nesmysl.

Staříci

Výborní Schmitzer a Mrkvička táhnou trochu nevýrazný příběh, dohromady z toho ale vychází jasně nadprůměrný český film.

Dcera

Vyspělé skloubení formálních i stylistických protikladů, právě taková je Dcera. Intimní i rozmáchlá, osobní i zobecnitelná, meditativní i akční.

Zakleté pírko

Prázdná, zcela nezajímavá, nudná a neoriginální pohádka, která prostě nemá co nabídnout.

Špindl 2

Další zimní hit? Možná, ale ačkoli se pohybujeme ve vysokých nadmořských výškách, tahle nevtipná komedie míří hodně nízko.

Vlastníci

Jiří Havelka vytěžil ze základu z dílny VOSTO5 velmi zábavnou a uvědomělou komedii, která funguje na více rovinách.

Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie

Všichni žijeme tak trochu jako schizofrenici, jelikož naše ega nám zkreslují objektivní realitu – jinak na ni ale nahlížet nemůžeme.

Sólo

Česká stopa na světově vypadajícím dokumentu? To si necháme líbit!

Národní třída

Národní třída si ukousla hodně velký krajíc, když se snaží mixovat vysoké a nízké. A daří se jí to jen částečně.

Jiří Suchý – Lehce s životem se prát

Více než půlstoletí tvorby (a na rozdíl od dřívějších dokumentů i života) Jiřího Suchého sleduje Olga Sommerová.

Pražské orgie

Výzkum vztahů a sexu v pohnuté době, to je už ponělikáté téma Ireny Pavláskové. Ale ani údajných deset verzí scénáře nestačilo k tomu, aby se

Román pro pokročilé

Narazili jsme na nové dno? Tentokrát spíše staronové. „Nejsem na tebe moc hrr?“ – „Seš. Ale me too!“

Tiché doteky

Přestože se jedná primárně o českou novinku, naprostá většina dialogů je v angličtině. Nejde o manýru, spíše o jeden z řady zajímavých, ale nedotažených nápadů

Přes prsty

Petr Kolečko se na písku poněkud zadřel. Je to ale až takové překvapení?

Uzly a pomeranče

V německé koprodukci se podařilo přivést na svět nový přírůstek do tradičně českého žánru filmů o dospívání mladých. Nepatří však spíš do televize?

Univerzity a svoboda: Konečně film, který upozorňuje na problémy škol

Situace v tuzemském školství je pro leckoho nepřehledná, což se snaží napravit nový dokument Univerzity a svoboda. Daří se mu to se střídavými výsledky…

Sněží!

Petra Nesvačilová, Hana Vagnerová, Vanda Hybnerová a Monika Pošívalová v jednom venkovském domě. Je rozehráno na vztahový horor? Tak trochu, ale jinak, než bylo zamýšleno.

LOVEní

Pokud by romantické komedie měly mít nějakou vazbu k realitě, byli bychom na tom hodně špatně. LOVEní naštěstí (?) skoro nic takového nemá…

Skleněný pokoj

Chtěli byste být radši uvězněni ve Skleněném pekle s Paulem Newmanem, nebo sledovat nové české architektonické melodrama? Pokud si myslíte, že odpověď je jasná, tak

Úhoři mají nabito

Trochu neproniknutelný název snímku se sice v jedné scéně trochu prozradí, ale přesto nechá až příliš nevysvětleného – jako ostatně celý film.

Teroristka

Po Teorii tygra přichází Radek Bajgar s další komedií, která se značně vymyká zbytku tuzemské produkce – to však nemusí být vždy k dobru věci.

Bratři sokolové, nazdar!

V dnešní pozornostně i hodnotově roztěkané době je velmi příjemné vidět zástupce starých pořádků, který to má v hlavě srovnané.

Manželské etudy: Nová generace

Štafeta předána? Po Heleně Třeštíkové se tématu novomanželských patálií chopila její dcera Hana a ukazuje, že tento formát má stále co nabídnout. Jenže stačí to?

Na střeše

Pod scénářem i režií podepsaný Jiří Mádl je jistě rád, že se tohle téma konečně podařilo dotáhnout do konce.

Dobrý život sokola Bendy

V jednoduchosti je síla. Tahle floskule občas pořád ještě platí.

Ženy v běhu

Mnoha romantickými komediemi ošlehaný tým tvůrců tentokrát servíruje… romantickou komedii.

Pasažéři

Nezávislost, láska, pocit bezpečí, hranice, respekt. Vyrůstání v dětském domově tyto základní životní potřeby narušuje…

Cena za štěstí

Nové rodinné dramátko sice místy evokuje Pulp Fiction či Přelet nad kukaččím hnízdem (a má i indiána), ale ve fázi realizace trestuhodně selhalo.

Léto s gentlemanem

Úvod roku byl pro český film docela tvrdý a mizérii nepřerušil ani Jaromír Hanzlík se svou autorskou prvotinou. Tato nostalgicky-romantická komedie totiž selhává ve… všem.

Recenze: V Mosulu

Smrt je skutečně cítit ve vzduchu, ale to ještě není to nejhorší.

Recenze: Čertí brko

„To je taková škoda, že láska není hřích!“ Hříchem by však mělo být natáčení filmů s nejasným konceptem, které se snaží obsáhnout až příliš mnoho.

Hovory s TGM: Recenze

Na základě slavných meziválečných povídání vzniká film, jehož myšlenky jsou dnes (nejen v souvislosti se stým výročím republiky) opravdu důležité.

Zlatý podraz: Recenze

Krátce po nedávném vydání traileru se ze Zlatého podrazu stal jeden z nejočekávanějších tuzemských filmů roku.

Jak se moří revizoři: Recenze

Život je krutý a nespravedlivý. To je asi jediný názor, který s hlavním hrdinou nové rodinné komedie sdílím. Pak už nastávají nepřekonatelné rozpory…

Domestik: Recenze

Když si do ložnice nainstaluje kyslíkový stan, v němž nyní oba musí spát, rozjíždí se drsné vztahové drama, během něhož se oba postupně vzdalují…

Odborný dohled nad výkladem snu: Recenze

Poetická absurdní komedie rozhodně není pro každého, ale takovéhle projekty si uznání prostě zaslouží.

Všechno bude: Recenze

Záchvěvem dotažené originality je pak částečně retrospektivní způsob vyprávění, díky němuž máme od začátku o tajemství navíc.

Jan Palach: Recenze

Smést Jana Palacha takhle jednoduše ze stolu by však bylo nefér.

Miss Hanoi: Recenze

Drsný Čech, idealistická Vietnamka, vražda místního sígra, nedořešené křivdy z minulosti a stále otevřené večerky. Stačí to na vrstevnatý tuzemský thriller?

Chata na prodej: Recenze

Chata na prodej navazuje na tuzemskou tradici Homolkových z hlediska nenápadné satiry. Chaty jsou naším národním pokladem, ostatně stejně jako leckdy pokřivené rodinné vztahy.

Backstage: Recenze

„Aspoň jednou by ses mohl obětovat pro crew!“ Ano, i takovéhle věty v novém tanečním filmu padají. 

Do větru: Recenze

Generační výpověď, nebo nabubřelá artovka? O mladých jen pro mladé, nebo film s přesahem? Tolik otázek a tak málo odpovědí…

Nic jako dřív. Nový dokument nastavuje mileniálům zrcadlo

Bezútěšný šluknovský výběžek, ve kterém je nouze o dobré vzdělání i slušnou práci.

Nic jako dřív: Recenze

Proto se naskýtá otázka, proč vůbec takový kus vidět? Abychom si připomněli, že se na severu Čech žije o něco hůř než v Praze?

Tátova volha: Recenze

Obsazením i marketingem se snaží evokovat Ženy v pokušení a Teorii tygra, ovšem pochybuji, že budou fanoušci těchhle kousků s výsledkem spokojeni.

Věčně tvá nevěrná: Recenze

O komerční podstatě tohoto snímku nemůže být pochyb, vždyť ani nevkusný product placement, charakteristický atribut tuzemské nevkusné produkce, samozřejmě nechybí.

Chvilky: Recenze

Že by byla naděje tuzemské kinematografie v malých, nenápadných filmech, které však obsahují řadu životních pravd?

Filip Štoček a dokument Bez domova: Lidi tam venku rozhodně nejsou dobrovolně

Dokumentarista Filip Štoček si nevybírá jednoduchá témata, ale o to spíše je potřeba na ně upozornit.

Podpora kultury pro mladé lidi leckdy nefunguje, říká 18letý režisér David Balda

Jak se mladému filmaři podařilo dostat k celovečerní produkci a co snímek vypráví o jeho zájmech?

Pandemie zásadně proměnila české publikum. Do kterého z pěti typů patříte vy?

Rozsáhlý empirický výzkum zkoumal proměny diváckého chování, a to jak z hlediska chození do kina, tak i sledování obsahu na streamovacích platformách.

Jáklův promyšlený kalkul versus propaganda ve Vávrově husitské trilogii. Dva pohledy na Jana Žižku

Národní hrdina a vzor vlastenců, anebo lapka v čele vojsk? Názory na tajemnou postavu Jana Žižky se stále velmi liší.

Sledujeme renesanci českého filmu? V Karlových Varech zaujala domácí tvorba

Nezvykle bohaté žně tuzemské tvorby – i tak by šlo popsat letošní filmový festival v Karlových Varech.

10 nejlepších českých filmů minulé dekády

Jsou lepší Kobry a užovky, Vlastníci, nebo Nabarvené ptáče? Zajímavých filmových projektů se v posledních deseti letech urodila celá řada.
sedlacek1

Recenzent webu Moviezone.cz

Na Moviezone.cz se specializuje na český film a současnou evropskou tvorbu. O filmových tématech publikuje i na webech CNN Prima News a Prima MAX, dále spolupracuje s magazínem Svět filmu a přispívá populárně-vědeckými texty na web Prima ZOOM. Od roku 2017 se podílí na Filmových listech pro Letní filmovou školu v Uherském Hradišti, od roku 2018 píše festivalový deník i pro Finále Plzeň. Vystudoval mediální studia a psychologii, v tomto oboru pokračuje doktorským studiem.