Bourák

Česko, 2020, 111 min

Režie: Ondřej Trojan
Scénář: Petr Jarchovský
Hrají: Ivan Trojan, Veronika Marková, Kristýna Boková, Jiří Macháček, Jaromír Dulava, Milan Ondrík, Kryštof Hádek, Matěj Ruppert, Alena Pajtinková, Petra Nesvačilová
Producent: Total HelpArt

Premiéra: 11. 6. 2020
Distributor: Falcon

Komedie Ondřeje Trojana s Ivanem Trojanem v roli Bouráka, věčného frajera, kterému teče do baráku i do života a rodina už ho má plný zuby. Ale i srdce.
Příběh se odehrává ve Šlukdorfu, imaginárním městě na severu Čech, kde po revoluci zavřeli všechny fabriky a místo nich se vyrojily nonstop herny, kasina a šlapky. V  jednom z těch nonstopů s automaty pro zoufalce pracuje i Kamila, osmnáctka, která už má života ve městě, kde chcípnul pes, plné zuby. A ještě víc ji štve vlastní rodina. Odevzdaná matka a otec, který kšeftuje s vraky aut a říká si BOURÁK. Zastydlý puberťák s otřískaným růžovým Cadillacem, který chodí trsat rock and roll s holkou, co vypadá jako ze starého amerického katalogu na podprdy. A navíc jí za matkou pálí šéf, gangster místního formátu, kterému evidentně přeskočilo. Tak Kamile dojde, že musí zasáhnout a donutit mámu konečně šlápnout tátovi na ty jeho špičatý perka! Nebo všechno poletí do luftu. Komedie  o tom, co všechno může způsobit jedna letní bouřka, jedna městská vyhláška, sada golfových holí, rock and roll a jedna hodně naštvaná dcera! Možná, že se zasmějete a jestli na to máte žaludek, třeba si i zatancujete.

Recenze a rozhovory

Bourák – zdařilá černá komedie, nebo nesourodý blábol?

Bourák je zkrátka jeden velký bordel. Žánrový, stylistický i tematický.

Bourák

Ondřej Trojan vychází z poetiky divadla Sklep, která zestárla a hlavně není únosná pro filmový tvar. Řada skečů pro plynulost děje nestačí.

Nabouraný film

Jsou různé možnosti, jak se vypořádat s krizí středního věku. Někdo začne meditovat, někdo napíše a natočí film, do něhož projektuje všechna svá tajná přání.

Bourák

To je klíčová věta pro tento film: Nic z ničeho nevyplyne.

Bourák

Postavy jsou navlečené do vykřičených kostýmů, celá stylizace je ale neústrojná a nahodilá a výsledek představuje nesourodé a neujasněné fiasko.

Bourák

Film nemá ani konzistentní stylizaci. Je hodně barevný a chce být divoký. Každý herec hraje jinak, jako by nevěděli, co mají přesně dělat.

Hodně rozhrkaný Bourák: Letní komedii zachraňuje jen hudba a boky Ivana Trojana

Je až zarážející, nakolik ve filmu hapruje samo řemeslné zpracování – jako by za kamerou stála parta kamarádů, kteří se hecli u piva.

Bourák jede v protisměru

Film Bourák se měl stát prvním lákadlem k tomu dostat více lidí do českých kin. Místo toho se stane mementem, jak filmy pro masy nedělat.

Trojanův Bourák. Jak něco takového mohl natočit režisér nominovaný na Oscara?

Hybrid komedie, gangsterky a sociálního dramatu je až fascinující přehlídkou nesoudržnosti.

Šlukdorf, město trotlů. Největší slabinou Bouráka je chabě napsaný hlavní hrdina

Postavy jako by utekly z pokleslého sitkomu, do něhož se občas vracejí. Snímku chybí tempo, vtip i zřetelný jednotící styl.  

Bourák

Jednoznačně nejhorší Trojanův film. Něco mezi špatným Kaurismäkim a převáděním poetiky divadla Sklep do filmové podoby. Jednou nohou u Kameňáku.

Možná přijde i Elvis. Bourák je filmový ploužák smutných existencí a jejich nahodilých eskapád

Nový snímek Ondřeje Trojana bourá očekávání, když se v živém hudebním rytmu plouží skládačkou stále ulítlejších situací zbavených jakéhokoli života.

Jak český film naboural

Bourák s Ivanem Trojanem se vzpírá rozumu, postavy se chovají, jako by jim přeskočilo.

Bratři Trojanové ošklivě narazili. Bourák je největší omyl českého filmu

Nic zmatenějšího jsem za osmnáct let praxe filmového kritika neviděl.

Bourák? Trojanův film je spíš postrachem kin

Bourák působí spíše jako postrach z vrakoviště, kde tvůrci beze smyslu kšeftují s žánry a ojetinu sflikovanou z nesourodých dílů vydávají za solidní vůz.

Komedie Bourák je totální omyl, ve kterém je všechno špatně

Výsledek působí, jako by byl napsán a režírován naprostými amatéry, co zcela rezignovali na jakékoli scenáristické poučky a alespoň základní režijní standard.

Zmatená fraška. Bourák bratří Trojanů těká od vraku k braku

Nemá smysl ani řád, nemá jasno, co, proč a komu chce sdělit. Kdyby vsadil na výlučně ztřeštěnou akční grotesku bez pravidel, prosím.

Z Bouráku je nepojízdný vrak

Celá komedie vypadá jako nevydařená parodie na představy stárnoucích mužů z Prahy o životě v regionu a o filmu, který by se měl líbit místním obyvatelům.

Bourák

Jsem si jistý, že tenhle scénář líp zrežírovat a natočit nešlo!

Bourák

Ondřej Trojan bolestivě naboural, hlavně asi vinou zcela smyslu zbaveného scénáře Petra Jarchovského.

Bourák

Většinou začínám své recenze krátkým shrnutím děje, ale v tomto případě to nejde, neboť se mi nepodařilo pochopit, o čem film Bourák je, nebo měl být.

Rozhovor: Ivan Trojan

„I když tam toho tance je třeba jenom pět minut, tak jsem na tom strávil půl roku,“ říká herec Ivan Trojan.

Rozhovor: Ondřej Trojan

„Neuměl jsem si domyslet, kolik úskalí skýtá žánr situační komedie,“ říká režisér Ondřej Trojan.

Ondřej Trojan: Mladí by měli být drzejší

S producentem a režisérem o tom, proč navzdory nejistotě neodložil premiéru svého filmu Bourák.

Režisér Ondřej Trojan: Plátno bude Bourákovi slušet

„Měli jsme štěstí, protože nás koronavirová opatření zasáhla v době postprodukce, kterou jsme zastavit nemuseli,“ říká Ondřej Trojan.