Podezření

Česko, Francie, 2022, 3 h 28 min (3 epizody)

Režie: Michal Blaško
Scénář: Štěpán Hulík
Hrají: Klára Melíšková, Denisa Barešová, Miroslav Hanuš, Ivan Trojan, Johana Matoušková, Milena Steinmasslová, Jan Nedbal, Marek Pospíchal, Elizaveta Maximová, Petr Lněnička, Klára Pollertová-Trojanová, Jiří Štrébl a další

Premiéra: 13. – 27. 3. 2022 na ČT1

Pracovitá, strohá a ve svých činech pevně přesvědčená o vlastní pravdě si jde zdravotní sestra Hana Kučerová tvrdě za svým. Názory jiných nereflektuje, na ničí přání se neptá. Ona přece ví, co je pro ostatní dobré. Mezi kolegy a sousedy tak přirozeně není příliš oblíbená. Kolegyně v nemocnici odsuzují Hančin příkrý přístup k pacientům, ona zase neschvaluje jejich ochotu navazovat intimní vztahy s lékaři. V tak napjatém prostředí se primář Vaculík snaží zachovat mezi sestrami na oddělení alespoň částečný mír a vytvořit pro pacienty potřebný klid. Pro Vaculíka je pacient na prvním místě. Jenže jak on, tak pravděpodobně všichni kolem něj mají svá tajemství a motivace, ve kterých není snadné se orientovat. Jak rozhodnout o tom, co je pravda a co lež, když fakta nemluví jednoznačně a jediné, co máme k dispozici, jsou naše pocity a domněnky? Jak jednoduché je soudit věci podle toho, jak vypadají v našich očích, a ne podle toho, jaké opravdu jsou?

Recenze a rozhovory

Minisérie Podezření je drama, které na ČT dlouho chybělo. Klára Melíšková v něm předvádí životní výkon

Podezření nejen svou soustředěností, ale i svou dobrovolnou nepříjemností a tísní zanechává jednoznačně pozitivní dojem.

Sevřená trilogie Podezření ukazuje, že být nesympatický se může stát smrtelným hříchem

Minisérii České televize Podezření se podařilo spojit to nejlepší z několika žánrů.

Tip týdne: minisérie Podezření

Scenárista Štěpán Hulík nenapsal klasickou kriminálku s vyšetřováním, ale studii ohledávání unikavé pravdy i toho, komu jsme ochotní věřit, komu ne a proč.

Nestojí o lidi, i když jim má pomáhat. Melíšková hraje svéráznou zdravotní sestru

Podezření vystupuje z řady jako přesvědčivě odehrané psychologické drama vycházející z komplexní situace.

Kdo vraždil na maloměstské nemocnici? Nová série ČT Podezření může být stejný hit jako Devadesátky

Nejde ani tak o detektivku jako spíš o charakterovou studii, o dynamiku vztahu mezi matkou a dcerou a o skvělé vykreslení dusivé maloměstské atmosféry.

Sólo pro Melíškovou. Jak může pouhé Podezření rozvrátit životy

Sám portrét ženy, která neumí a nechce přistoupit na všeobecnou dohodu předstírané vlídnosti, stojí vysoko nad televizním standardem.

Postavy se mi nikdy nevymkly z rukou, ale objevuji v nich sama sebe, popisuje herečka Barešová

„Začátky v rozhlase byly tvrdé, protože jsem strašně špatně četla nahlas,“ vypraví Denisa Barešová

Nahá emoce je nejsilnější. Jak ke skládání přistupuje čerstvý držitel Českého lva Jonatán Pastirčák?

Pět celovečerních filmů a jedna minisérie: k tolika projektům s vročením 2022 složil hudbu JONATÁN PASTIRČÁK (30) působící také pod pseudonymy Pjoni a Isama Zing.

Nechtěl jsem stát na místě. Televizní hitmaker Michal Blaško slaví úspěchy s dramatem o menšinách a manipulaci

„Bál jsem se, že až tyhle filmy dokončím, nebudou už fungovat v aktuálních okolnostech, ale opak byl pravdou,“ říká režisér Michal Blaško.

Na tuhle chvíli jsem čekala. Herečka Denisa Barešová o krásných rolích, depkách i almužnách

Herečka Denisa Barešová (26) je ráda tam, kde právě je, obklopená lidmi, kteří ji inspirují. Přesto jí pár věcí na českém uměleckém prostředí vadí.

Temné seriály dnes táhnou, říká Štěpán Hulík

Podezření je inspirována reálnými kauzami o podezřelém úmrtí pacientů v nemocnicích a jeho autorem je Štěpán Hulík, scenárista ceněného Hořícího keře.

Případy vražd páchaných ošetřovateli v nemocnicích jsou silné v jejich obecnosti, říká tvůrce série Podezření

V rozhovoru pro Deník N scenárista Štěpán Hulík představuje svůj pracovní postup a rozvádí některá svá autorská rozhodnutí.

Stačí zpráva v novinách, a není úniku. Minisérie České televize Podezření je mimo jiné o tom, jak je těžké vzdát se prvního dojmu

Univerzálně srozumitelný příběh. Scenárista Štěpán Hulík a režisér Michal Blaško hovoří o úspěšné minisérii Podezření.

Jubilejní Český lev sázel letos na jistotu, pár překvapení se ale našlo. Třeba přetažení stopáže o třicet minut

V pražském Rudolfinu se po třicáté udílely filmové ceny Český lev. Večer byl zpočátku svižný, v závěru už velmi, velmi dlouhý.

PODEZŘENÍ NA TALENT

Cesta slovenského režiséra Michala Blaška od Komisaře Rexe k festivalu v Benátkách.

Nominace na Cenu innogy pro objev roku – Michal Blaško

Kritik Vojtěch Rynda si myslí, že Michal Blaško je objev světového formátu, který už teď dokázal víc než jiní filmaři za celý život.

TBH a Podezření. Kam se ubírají české televizní seriály?

Na otázky Pavla Sladkého odpovídají Štěpán Hulík, hlavní tvůrce minisérie ČT Podezření, a Lucia Kajánková, která stojí za teenagerským seriálem TBH, uvedeným na platformě iVysílání ČT.